Skip to main content

B186 Nedir?

B186, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından eMarka İletişim A.Ş.'ye tahsis edilmiş olan operatör kodudur ve 12.04.2016 tarihli, 2016/DK-YED/211 sayılı kurul kararı gereğince servis üzerinden geçen tüm SMS mesajlarının sonuna otomatik olarak eklenir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile, alfanümerik karakterli CLI’a (Arayan Hat Bilgisi) sahip SMS başlatan işletmeciler tarafından, SMS metninin sonuna gelecek şekilde eklenecek, haberleşmenin gizliliğine yönelik mevzuata riayet edilerek, kendilerine BTK tarafından tahsis edilen Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodu’nun (B ile başlayan BXXX yapısındaki kod) eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Böylece SMS’in hangi işletmeci üzerinden gönderildiği ve dolayısıyla hangi abone tarafından atıldığı tespit edilebilecek, kararı nedeni ile abonelerimiz tarafından gönderilen tüm SMS'lerin sonuna operatör kodumuz olan B186 otomatik olarak eklenmektedir.

Sistemimizde ortak liste veya numara havuzu bulunmamaktadır.Mesajin sonunda bulunan B186 kodu ile GSM numaranıza gelmiş olan ticari içerikli SMS mesajları engellemek istiyorsanız tıklayınız.